Onsdag igen och jag åkte in till mamma som vanligt. Idag hjälpte jag henne att ställa fram två adventsljusstakar i fönstren och hon blev så glad och tyckte att det blev så fint. Jag tycker att det är alldeles för tidigt men mamma har pratat om det i över en vecka nu, och vill hon ha dem framme redan nu så får hon det, tycker jag.
Visst är det mysigt med adventsljusstakar, jag längtar lite till att jag ska ta fram mina, men inte förrän dagen innan första advent.
Mina snickare har bara halva dagen i morgon kvar att jobba. Sedan kommer de tillbaka om drygt en vecka, för nu ska han beställa takpannor, det blir röd betong för det blir billigare än tegel. Men jag tycker att tegel är mycket vackrare, men vi måste prioritera att jag kommer att kunna använda stugan och inte låta den förfalla. Det blir väldigt dyrt i alla fall.
Jag längtar efter att börja göra iordning rummet i stugan, som jag ska ha som galleri. Det gamla innertaket är nedrivet och Det gamla trätaket har kommit fram och det är grått och jag ska jag måla det vitt. Jag har köpt färg till taket och en spotlightlampa som jag ska ha i taket, 😊 i mitt galleri. 😅
Annemor
Mitt liv, Mitt ansvar, Min tur
Our Accommodations For Your Holidays Stays in Apulia, Southern Italy
I love to write about everything. Writing relaxes me.
Moments of human secrets teach us how, when and where we should
Aspergers syndrome, bipolarity, photography, art, poetry.
Reading And Writing is the best Investment of Time ✨ ( Motivational Thoughts) "LIFE IS A JOURNEY"
Photographer obsessed with water, and with taking photos.
Literatura e primaveras
En blogg om fyra blomsterhav ... på min fönsterbräda, i mitt uterum, i min trädgård och ... allas vår trädgård
Art, health, civilizations, photography, nature, books, recipes, etc.
Ett resemagasin och en blogg av Inger Hansson. Om resor och hållbarhet. Om vackra platser. Om fotografi, natur och lite av varje.
min vardag, en bråkdel av mitt liv
نکته باقی است
Vanjavit Taaveniku
Ironi blandas med egensinnig humor. Ibland kan inläggen ta ett och annat allvarligt galoppsteg.
Live your life just the way you are
Frolic & feed. Land living for living land. Prayer & a little fairy dust.
Books & Photographs
Photos of my world and other stuff I hope you will enjoy too. Photos taken with Canon PowershotSX70HS Photos can be purchased.
We only live once. Hence, let's not stop dreaming
Landschaftsfotografie in Norwegen
your source for Freddie Mercury
Exploring sustainable options, minimalism, and gardening.
Take two moments of happiness in life, grief is of a lifetime
#Rehana's 🔥🔥🔥🦋🦋motivational thoughts
Livet och allt som hör dit. #postkontusionelltsyndrom # #chrochet #palettblad #virka #sticka
Lite smått och gott från Pias värld
Personal Blog
Videos of feral cats on the streets, and my own four feral felines at home, feline humor, advice, and gifts for your cat.
Litterär sajt
ART PHOTO & POETRY © Birgitta Rudenius
@blogfia
Ät, drick och var nyfiken!
Ramblings of a retiree in France
Where The Eagles Fly . . . . Art Science Poetry Music & Ideas
journal, travel, photography and beauty
Welcome to Life-Changing Motivation
natur,blommor,växter och lite allt möjligt
A journey into the labyrinth of my sceptical mind.
Finding Balance Through Food
Bilder från naturreservat på Öland
You Should begin with new courage. If you want – Amit Kumar. Inspirational Writer Author Reader Reviews Lifestyles Artist Poems Stories Photographie Books Traveler ||
Every life is unique ❤️
I speak my heart out.